Płyta chodnikowa i kostka brukowa to elementy brukowe. Rozróżnienie jest na zasadzie wielkości elementu. Dotychczas mieliśmy definicje:
- Płyta chodnikowa z kamienia naturalnego - każdy element z kamienia naturalnego wykorzystywany jako materiał do nawierzchni drogowych, którego szerokość nominalna przekracza 150 mm i na ogół jest dwukrotnie większa od grubości.
- Kostka brukowa z kamienia naturalnego to mały element brukowy z kamienia naturalnego, o wymiarach roboczych między 50 mm a 300 mm, którego żaden wymiar powierzchni na ogół nie przekracza podwójnej grubości. Najmniejsza grubość nominalna wynosi 50 mm.
Istniał zatem pewien zakres wymiarów, który powodował to, iż dany element w zastosowaniu brukarskim mógł być uznany za płytę chodnikową lub kostkę brukową. Na ile jest to istotne?
Wyobraźmy sobie sytuację, że wykonujemy elementy brukowe o wymiarze 155x155x100 mm o bokach łupanych. My traktujemy to jako kostkę (EN 1342), a nasz odbiorca jest przekonany, że jest to płyta chodnikowa (EN 1341). Kostka między 2 bokami ciosanymi ma dopuszczalną odchyłkę 15 mm, zaś płyta - 10 mm. W czasie reklamacji jest przechlapane, bo nie wiadomo w zasadzie na czym się oprzeć.
Istnienie takich sytuacji wywołało potrzebę definiowania na nowo. I tak mamy (tłumaczenie moje):
- płyta do zewnętrznych nawierzchni brukowych - element z naturalnego kamienia uzyskany w wyniku cięcia lub łupania, używany jako materiał brukowy, do użytku w zewnętrznych nawierzchniach i wykończeniach dróg, przy czym szerokość robocza jest przynajmniej dwukrotnie większa niż grubość.
- kostka brukowa - element z kamienia naturalnego uzyskany w wyniku cięcia lub łupania, używany jako materiał brukowy, do użytku w zewnętrznych nawierzchniach i wykończeniach dróg, przy czym szerokość robocza nie przekracza podwójnej grubości, a długość nie przekracza podwójnej szerokości elementu. Najmniejsza robocza grubość to 40 mm.
Wynika z tego, iż rozróżnienie między dwoma wyrobami brukarskimi jest związane ze stosunkiem szerokości i długości do grubości. Powinno teraz z rozróżnieniem tych 2 wyrobów być mniej kłopotów.
Czy można prosić o źródło tej definicji?
OdpowiedzUsuńPN-EN 1341:2013-05E "Płyty z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni drogowych -- Wymagania i metody badań" i PN-EN 1342:2013-05E "Kostka brukowa z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni drogowych -- Wymagania i metody badań"
OdpowiedzUsuńCzyli zasadniczo, jesli chcemy stwierdzić czy mamy do czynienia z płytą chodnikową czy z kostką brukową zwracamy uwagę na wielkość? W sumie zawsze sądziłam, że brukarstwo Wrocław to dość banalna sprawa ;-)
OdpowiedzUsuńTak, nie mamy w rozróżnieniu metody produkcji.
UsuńHmmm... czyli jednak wymiary. Od 40 cm grubości to już jest kostka - jasno i klarownie. Jakiś czas temu dzwoniłem do ekspertów z dziedziny brukarstwa i oni z kolei na wszystko mówili kostka.
OdpowiedzUsuńCenne informacje. Bardzo przydatne
OdpowiedzUsuń