wtorek, 6 lutego 2018

Skąd czerpać wiedzę?

Zbliża się sesja wiosenna egzaminowania kamieniarzy. Pierwsze pytanie zawsze pada: "skąd mam się nauczyć?". Poniżej moje typy. Kolejność nie jest przypadkowa.

Tadeusz Tyrowicz -  nauczyciel wielu pokoleń kamieniarzy, propagator rzemiosła i wiedzy kamieniarskiej. Pomijanie tego nazwiska należy uznać za świętokradztwo i pychę. Pozycje wydane wiele lat temu, jednak nie tracą wiele na swojej aktualności. Podstawa kształcenia w zawodzie. 
Książki dostępne w antykwariatach bez większych problemów. 





Wacław Chrząszczewski - Człowiek związany całe życie z obróbką maszynową kamienia. Autor książki "Obróbka mechaniczna i obrabiarki do kamienia", bardzo systematycznego i spójnego wykładu na temat maszyn stosowanych w kamieniarstwie. 

Jundrowsky - "Kamieniarstwo. Współczesne spojrzenie na tradycję". Przetłumaczona na język polski czeska książka. Opis tradycyjnych prac kamieniarskich dla budownictwa. Myślę, że szanujący się kamieniarz powinien zapoznać się z tą pozycją. 

Wilcke, Thunig - W pewnym czasie książka "Kamieniarstwo" była jedyną i obowiązującą. Moim zdaniem troszkę mało systematyczne wyłożenie wiedzy, z wyraźnym niemieckim skrzywieniem. Prawdopodobnie wiele utraciła w momencie przekładu. Z pewną rezerwą należy do niej podejść, ale i tak warto mieć.


Gazety - w krajowym kamieniarstwie są trzy i powinniśmy do trzech sięgać. W przeciwnym razie zostaniemy pozbawieni wielkiej części wiedzy kamieniarskiej. Na przykład w Świecie Kamienia p. A. Dzięgiel bardzo ciekawie opisuje montaż elewacji, w Nowym Kamieniarzu świetnym rozwiązaniem jest słownik geologiczny prowadzony przez Państwa Zagożdżonów, w Kurierze Kamieniarskim swego czasu wiele uwagi poświęcono aktualnym metodom badania kamienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz