Dla potrzeb złożenia oferty przeglądam sobie ST. w części mnie interesującej czytam:
"Kostki granitowe cięte jasnoszare 8x8cm, wypełnienie fugi drobnomielonym materiałem granitowym."
Bardzo mnie ciekawi jak "drobnomielonym materiałem granitowym" wypełnić fugi w kostce o bokach ciętych. Czy będzie się to trzymać kupy? Moim zdaniem ciężko to będzie zagęścić, bo kostki będą tańczyły w trakcie zagęszczania. Później trzeba będzie postawić człowieczka z taczką, który będzie stale dosypywał w fugi wypłukane i wywiane kruszywo.
Pomysł przedni.
Kolejną ciekawostką jest zaklasyfikowanie materiału do fugowania:
"Kruszywo na podsypkę i do wypełniania spoin powinno odpowiadać wymaganiom normy
PN-EN 12620+A1:2010."
Norma EN 12620 związana jest z kruszywami stosowanymi do betonów. W opisie normy mamy:
"Określono właściwości kruszyw otrzymanych w wyniki przetwarzanie materiałów naturalnych, przemysłowych lub pochodzących z recyklingu oraz mieszanki tych kruszyw stosowanych w betonie. Obejmuje kruszywa w stanie suchym o gęstości większej niż 2,00 Mg/m3 (2000 kg/m3) dla wszystkich betonów, włącznie z betonem zgodnym z EN 206-1 i betonem używanym w nawierzchni dróg oraz ciągów pieszych oraz tym, który stosowany jest w prefabrykowanych elementach betonowych. Obejmuje również kruszywa pochodzące z recyklingu, których gęstość między 1,50 Mg/m3 (1500 kg/m3) a 2,00 Mg/m3 (2000 kg/m3) z pewnymi zastrzeżeniami oraz kruszywa drobnego, również z pewnymi zastrzeżeniami"
Teraz pytanie zasadnicze - po co o tym pisać?
Ano wiele problemów kamieniarze mają z klasyfikacją swoich wyrobów dla potrzeb budownictwa. Dodatkowo takie przypadki wskazują na to, iż projektanci wprowadzają dodatkowy chaos. Zaklasyfikowanie materiału wiąże się oczywiście z przyporządkowaniem do konkretnej normy, więc również z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań, których akurat może nie mamy. Może się okazać, że norma podaje inne dopuszczalne odchyłki, niż my przyjmujemy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz