środa, 20 marca 2013

Cytat na dziś...

 z klasyka chciałem się podzielić:
(...) istnieje szereg innych parametrów, których znajomość ma duży wpływ na urabialność, efektywność stosowania narzędzi i maszyn, a także na możliwość zastosowania kamienia w określonych warunkach. Można tutaj wymienić: zwięzłość, wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na zginanie, wytrzymałość na ścnanie, ścierność, gęstość właściwą, gęstość objętościową, szczelność, twardość, moduł sprężystośc podłużnej, prędkość rozchodzenia się fali podłużnej, współczynnik cieplnej rozszerzalności liniowej, objętościowa pojemność cieplna (...)
Bardzo bym był wdzięczny za informacje związaną z tym, jak znajomość prędkości rozchodzenia się fali podłużnej wpływa na "urabialność, efektywność stosowania narzędzi i maszyn, a także na możliwość zastosowania kamienia w określonych warunkach".

(...) Wytrzymałość na rozciąganie Rr (...) Obok wytrzymałości na ściskanie jest to najważniejsza cecha wytrzymałościowa. (...)
Tu pytanie - skoro Rr jest obok wytrzymałości na ściskanie najważniejsza, to dlaczego badanie wytrzymałości na rozciąganie nie jest wymagane przez normy na wyroby z kamienia? Dlaczego spiskowcy z CEN nie brali tego badania pod uwagę, a zaciekawiło ich badanie wytrzymałości na zginanie (dla przypomnienia wytrzymałość na ściskanie jest istotna dla kostki brukowej, a wytrzymałość na zginanie dla np krawężnika)? Śmiem twierdzić, że autor książki nie miał nigdy w rękach norm, zaryzykuję stwierdzenie, że nigdy również nie widział zakładu kamieniarskiego. Może by wtedy pod takimi bzdurami się nie podpisywał. 

Cytaty pochodzą z: Kazimierz Biszta, "Kamień we współczesnym budownictwie", Krosno 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz